Weather Alert

High School Sports

Listen to Area High School Football games on
Jammin’ Country FM 103.1

Listen Live


Friday, December 17th

[DH] Chester Area vs. Tri-Valley 6:30pm & 8pm

[B] St. Mary vs. Colman-Egan 6pm

[DH] Tea Area vs. Dell Rapids 6:30pm & 8pm

[DH] Howard vs. McCook Central/Montrose 6:15pm & 7:30pm- FM 103.1

[B] Winner vs. West Central 6:30pm

[B] Deubrook Area vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

 

Saturday, December 18th

[B] Bon Hamme vs. McCook Central/Montrose 3:30pm

Entringer Classic: [G] Oldham-Ramona/Rutland vs. Lake Preston – 12pm, [G] St. Mary vs. Dell Rapids – 12:30pm, [G] Chester Area vs. Deuel – 4:30pm [G] Colman-Egan vs. Sioux Valley – 5pm, [G] Madison vs. De Smet – 6:30pm, [G] Flandreau vs. Deubrook Area – 6:30pm

 

Monday, December 20th

[DH] De Smet vs. St. Mary 5pm

[DH] Howard vs. Freeman 5pm & 7:30pm

[G] Oldham-Ramona/Rutland vs. Arlington 6pm  FM 103.1

[B] West Central vs. Garretson 6pm

Tuesday, December 21st

[B] Deubrook Area vs. Madison 7:45pm- AM 1390

[B] Elkton-Lake Benton vs. Colman-Egan 6pm

[G] Oldham-Ramona/Rutland vs. Arlington 6pm

[B] Castlewood vs. Flandreau 6:15pm

[DH] Tri-Valley vs. Vermillion 6:30pm & 8pm

[DH] McCook Central/Montrose vs. Chester Area 6:30pm & 7:45pm

[G] Garretson vs. Dell Rapids 7:30pm

 

Tuesday, December 28th

[DH] Milbank vs. Dell Rapids 4pm & 5:30pm

[DH] Chester Area vs. St. Mary 4pm & 5:30pm

[B] Parkston Classic: McCook Central/Montrose

[G] Holiday Classic: Howard

 

Wednesday, December 29

[B] Howard vs. Freeman Academy/Marion 12:30pm

[G] Colman-Egan vs. TBD

[G] Huron Classic: Chester Area

 

Thursday, December 30th

[G] West Central vs. S.F. Jefferson 7pm

[G] Flandreau vs. Dell Rapids 7:30pm

 

Friday, December 31st

[G] Madison vs. White River [Sioux Falls] 6pm

[B] Deuel vs. St. Mary [Brookings] 1:30pm

[B] Dell Rapids vs. Hamlin [Brookings]

Entringer Classic: [B] Colman-Egan vs. Estelline/Hendricks – 12pm, [G] Flandreau vs. Deubrook Area – 3:30pm, [B]  Elkton-L.Benton vs. Madison – 5pm, [G] Oldham-Ramona/Rutland vs. Baltic – 6pm

 

Monday, January 3rd

[DH] Colman-Egan vs. Howard 6:15pm & 7:30pm

 

Tuesday, January 4th

[G] Madison vs. Arlington 7:30pm  AM 1390

[DH] ORR vs. Freedom Academy/Marion 4pm

[DH] Garretson vs. St. Mary 5pm

[G] Flandreau vs. Castlewood 6pm

[G] Dell Rapids vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

[G] West Central vs. Elk Point-Jefferson 7:30pm

[DH] Howard vs. Menno 7:30pm & 8pm

[G] Baltic vs. Tri-Valley 7:45pm

Thursday, January 6th

[G] St. Mary vs. Estelline/Hendricks 6pm

[G] Colman-Egan vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm  FM 103.1

[DH] Howard vs. Sanborn Central/Woonsocket 6:15pm & 7:30pm

[DH] Mount Vernon/Plankinton vs. Tri-Valley 6:30pm & 8pm

[DH] Dell Rapids vs. Canton 7:30pm

[B] BEC 1st Round: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

 

Friday, January 7th

[DH] DSU vs. Valley City State 5:30pm & 7:30pm

[B] Tea Area vs. Madison 7:45pm

[B] St. Mary vs. Estelline/Hendricks 6pm

[B] Colman-Egan vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[G] McCook Central/Montrose vs. Beresford 7:30pm

[B] BEC 2nd Round: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

 

Saturday, January 8th

[DH] DSU vs. Dickinson State 4pm & 6pm

[DH] Sacred Hoops Classic: Madison, West Central

[B] BEC Finals: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

[DH] DSU Classic: Howard

 

Monday, January 10th

[B] Bridgewater-Emery vs. Colman-Egan 6pm

[B] Elkton-Lake Benton vs. St. Mary 6pm

[G] Lennox vs. Dell Rapids 7:45pm

 

Tuesday, January 11th

[G] Madison vs. Vermillion 7pm

[G] Elkton-Lake Benton vs. St. Mary 6pm

[G] Flandreau vs. Garretson 6:15pm

[DH] De Smet vs. Howard 6:15pm & 7:30pm

[G] McCook Central/Montrose vs. Hanson 6:15pm

[B] West Central vs. Dakota Valley 6:30pm & 7:30pm

[DH] James Valley Christian vs. ORR 6:30pm & 7:45pm

[B] Tri-Valley vs. Tea Area 7pm

[G] Colman-Egan vs. Chester Area 7pm

[G] Tea Area vs. Tri-Valley 7:30pm

[B] S.F. Christian vs. Dell Rapids 7:30pm

[B] Beresford vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

Thursday, January 13th

[B] Flandreau vs. Madison 7:45pm

[G] St. Mary vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[G] Sioux Valley vs. McCook Central/Montrose 6:15pm

[G] Howard vs. Canistota 6:15pm

[DH] Chester Area vs. Baltic 6:30pm & 8pm

[G] Crofton vs. West Central 7:30pm

 

Friday, January 14th

[DH] Mayville State vs. DSU 5:30pm & 7:30pm

[G] Madison vs. Flandreau 7:30pm

[B] St. Mary at Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[DH] Colman-Egan vs. Garretson 6pm

[DH] Tri-Valley vs. Beresford 6:30pm & 8pm

[G] St. Thomas More vs. West Central 7pm

[B] Sioux Valley vs. McCook Central/Montrose 8pm

 

Saturday, January 15th

[DH] Presentation College vs. DSU 3pm & 5pm

[G] Freeman vs. Chester Area 2:30pm

[G] DVC Girls Classic: St. Mary, ORR

[G] Border Classic: Colman-Egan

 

Monday, January 17th

[G] Madison vs. Beresford 7:30pm

[G] ORR vs. Estelline/Hendricks 6pm

[B] Dell Rapids vs. Parker 7:30pm

[B] Baltic vs. West Central 7:30pm

 

Tuesday, January 18th

[DH] Deuel vs. Flandreau 4pm

[DH] St. Mary vs. Castlewood 4:30pm & 6pm

[B] Gayville-Volin vs. Colman-Egan 6pm

[B] ORR vs. Estelline/Hendricks 6pm

[G] Baltic vs. McCook Central/Montrose 6:15pm

[DH] Hanson vs. Howard 6:15pm & 7:30pm

[DH] Chester Area vs. Sioux Valley 6:30pm & 8pm

[G] West Central vs. Dell Rapids 7:30pm

 

Thursday, January 20th

[B] Madison vs. Dell Rapids 7:45pm

[B] Tri-Valley vs. Winner 8pm

[DH] Lennox vs. West Central 6:30pm & 8pm

[DH] Howard vs. Bridgewater-Emery 6:30pm & 7:30pm

Friday, January 21st

[DH] Waldorf vs. DSU WBB 5:30pm & 7:30pm

[DH]  S.F. Christian vs. Madison 6:30pm & 8pm

[DH] Oldham-Ramona/Rutland vs. Castlewood 4pm & 6pm

[G] Deubrook Area vs. St. Mary 6pm

[DH] Flandreau vs. McCook Central/Montrose 6:15pm & 8pm

[B] Dakota Valley vs. Tri-Valley 6:30pm & 8pm

[G] Dell Rapids vs. Sioux Valley 7:30pm

 

Saturday, January 22nd

[DH] Viterbo vs. DSU 3pm & 5pm

[DH] Beresford vs. Chester Area 1pm & 2:30pm

[DH] Parker vs. Flandreau 4pm & 5pm

[DH] Dell Rapids vs. Elk Point-Jefferson 6pm

[B] Hanson Classic: West Central

[B] DVC Boys Classic: St. Mary, ORR

[B] Border Classic: Colman-Egan

 

Monday, January 24th

[DH] ORR vs. Iroquois/Doland 4pm

 

Tuesday, January 25th

[B] Madison vs. Chamberlain 7:30pm

[B] Deubrook Area vs. St. Mary 6pm

[DH] Castlewood vs. Colman-Egan 6pm

[DH] Dell Rapids vs. Elkton-Lake Benton 6pm

[B] Garretson vs. Flandreau 6:15pm

[DH] Tri-Valley vs. Canton 6:30pm & 7:30pm

[DH] Vermillion vs. West Central 6:30pm & 8pm

[B] Baltic vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

[B] Chester Area vs. Canistota 7:30pm

 

Thursday, January 27th

[DH] Alcester-Hudson vs. St. Mary 5pm

[DH] ORR vs. Elkton-Lake Benton 6pm

[DH] Vermillion vs. Dell Rapids 6:30pm & 8pm

[DH] Elk Point-Jefferson vs. Tri-Valley 6:30pm &8pm

[G] BEC Tournament: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

Friday, January 28th

[DH] DSU vs. Viterbo 5:30pm & 7:30pm

[G] Madison vs. Tea Area 7:30pm

[G] De Smet vs. Colman-Egan 6pm & 7:30pm

[G] ORR vs. Elkton-Lake Benton 6pm

[DH] Ethan vs. Howard 6:30pm & 7:30pm

[G] BEC Tournament: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

 

Saturday, January 29th

[DH] DSU vs. Waldorf 3pm & 5pm

[B] Dak XII / NEC Clash: Madison TBD

[B] St. Mary vs. Viborg-Hurley 2pm

[G] Colman-Egan vs. TBD

[G] BEC Tournament: McCook Central/Montrose, Chester Area, Flandreau

[B] DSU Classic: Howard

 

Monday, January 31st

[DH] Howard vs. Oldham-Ramona/Rutland 6:15pm & 7:30pm

[B] Colman-Egan vs. Chester Area 7pm

[G] Dell Rapids vs. Baltic 7:30pm

 

Tuesday, February 1st

[G] Deubrook Area vs. Madison 7:30pm

[G] ORR vs. Mitchell Christian 4pm

[G] TBD vs. St. Mary 6pm

[G] Bridgewater-Emery vs. Colman-Egan 6pm

[DH] Parkston vs. McCook Central/Montrose 6:15pm & 8pm

[DH] Irene-Wakonda vs. Howard 6:15pm & 7:30pm

[DH] West Central vs. Tri-Valley 6:30pm & 8pm

[DH] Parker vs. Chester Area 6:30pm & 8pm

[B] Flandreau vs. Dell Rapids 7:30pm

 

Thursday, February 3rd

[B] Madison vs. Beresford 7:30pm

[DH] Lake Preston vs. St. Mary 4pm & 8pm

[B] Colman-Egan vs. Estelline/Hendricks 6pm

[G] Garretson vs. McCook Central/Montrose 6:15pm

[DH] Tri-Valley vs. Dell Rapids 6:30pm & 8pm

[DH] Mitchell Christian vs. Howard 6:30pm & 7:30pm

[B] West Central vs. Tea Area 7pm

[B] Flandreau vs. Sioux Valley 8pm

Friday, February 4th

[DH] DSU vs. Presentation College 5:30pm & 7:30pm

[G] West Central vs. Madison 7:30pm

[B] McCook Central/Montrose vs. Garretson 6pm

[G] Colman-Egan vs. Estelline/Hendricks 6pm

[B] S.F. Lutheran vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[G] Sioux Valley vs. Flandreau 6:15pm

 

Saturday, February 5th

[DH] DSU vs. Valley City State 3pm & 5pm

[G] TBD vs. Madison TBD

[G] TBD vs. Dell Rapids TBD

[B] Pentagon Tournament: West Central

[G] Conference Clash: West Central

 

Monday, February 7th

[DH] Arlington vs. St. Mary 5pm

[DH] Baltic vs. Colman-Egan 6pm

[G] Chester Area vs. Oldham-Ramona/Rutland 7pm

[B] Tri-Valley vs. Lennox 7:30pm

 

Tuesday, February 8th

[B] Madison vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

[DH] Flandreau vs. De Smet 5pm & 6:15pm

 

[B] Wilmot vs. Colman-Egan 6pm

[B] Chester Area vs. Oldham-Ramona/Rutland 7pm

DH] Mount Vernon/Plankinton vs. Dell Rapids 7:30pm

[G] S.F. Christian vs. Tri-Valley 7:30pm

[G] McCook Central/Montrose vs. West Central 7:30pm

Thursday, February 10th

[B] St. Mary vs. Howard 7:30pm

[G] Tri-Valley vs. Lennox 7:45pm

 

Friday, February 11th

[DH] Dickinson State vs. DSU 5:30pm & 7:30pm

[B] Madison vs. West Central 7:30pm

[DH] Deubrook Area vs. Colman-Egan 6pm

[B] Deubrook vs. Colman-Egan 6pm

[G] De Smet vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[DH] Dell Rapids vs. Dakota Valley 6:30pm & 8pm

[G] Canistota vs. Chester Area 7pm

[G] DWU Girls Classic: St. Mary, McCook Central/Montrose, Howard

 

Saturday, February 12th

[DH] Valley City State vs. DSU 3pm & 5pm

[DH] Madison vs. Canton 3pm & 5pm

[DH] Deubrook vs. Chester Area 3pm & 4pm

[DH] Flandreau vs. Clark/Willow Lake 3pm & 5:30pm

[DH] Milbank vs. Tri-Valley 4:30pm & 6:30pm

[B] DWU Classic: McCook Central/Montrose, Dell Rapids

 

Monday, February 14th

[B] Madison vs. Vermillion 7:15pm

[G] Tri-Valley vs. McCook Central/Montrose 6:15pm

 

Tuesday, February 15th

[G] Madison vs. Millbank 7:30pm

[DH] Centerville vs. St. Mary 4pm & 5pm

[DH] Colman-Egan vs. Lake Preston 6pm & 8pm

[DH] Baltic vs. Flandreau 6pm

[B] Howard vs. Canistota 6:15pm

[B] ORR vs. Great Plains Lutheran 6:15pm

[DH] Chester Area vs. Arlington 6:30pm & 8pm

[B] Tri-Valley vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

[DH] West Central vs. Canton 7pm & 8pm

 

Thursday, February 17th

[G] Madison vs. McCook Central/Montrose 7:30pm

[DH] Viborg-Hurley vs. Howard 6:15pm & 7:30pm

[DH] Flandreau vs. Flandreau Indian 6pm & 7:30pm

 

Friday, February 18th

[DH] DSU vs. Bellevue 5:30pm & 7:30pm

[DH] Madison vs. Dakota Valley 6:30pm & 8pm

[B] Canistota vs. Colman-Egan 6pm

[B] De Smet vs. Oldham-Ramona/Rutland 6pm

[B] St. Mary vs. Baltic 6:15pm

[B] Lennox vs. Dell Rapids 7:30pm

[B] West Central vs. Chamberlain 7:30pm

[B] Howard vs. Arlington 7:30pm

Saturday, February 19th

[B] McCook Central/Montrose vs. West Central 3:30pm

 

Monday, February 21st

[B] Millbank vs. Madison 7:45pm

[B] Garretson vs. Dell Rapids 7:30pm

[B] Mount Vernon/Plankinton vs. MCM 7:30pm

[B] West Central vs. Elk Point-Jefferson 7:30pm

[B] S.F. Christian vs. Flandreau 7:30pm

[B] Baltic vs. Tri-Valley 7:45pm

 

Friday, February 25th

[B] Viborg-Hurley vs. Madison 7:45pm

[DH] Bridgewater-Emery vs. St. Mary 6pm

[B] Colman-Egan vs. S.F. Lutheran 6pm

[B] Tri-Valley vs. S.F. Christian 7:30pm



Connect With Us