Four Madison Students Receive Dakota XII All-Conference Team Honors; Full Area Results
The 2021-22 Dakota XII All-Conference Teams were released for girls and boys basketball. Four Madison players were selected for the postseason honors: two from the girls team and two from the boys.
Junior Zoey Gerry was selected to the All-Conference Second Team and sophomore Audrey Nelson was selected to the Honorable Mention team.
On the boys side, junior Aiden Jensen made the All-Conference Second Team, while senior Nate Ricke was selected as the Honorable Mention team.
A pair of Dakota Valley students were voted the DakXII Most Valuable Players. Senior Rylee Rosenquist and junior Issac Bruns each earned the conference’s MVPs.
Here are the full teams:
Girls
First Team
SR Rylee Haldeman, West Central
SR Addy Kramer, West Central
JR Ellie Lems, Sioux Falls Christian
SR Rylee Rosenquist, Dakota Valley
SR Kylah VanDonkersgoed, Sioux Falls Christian
SO Katie Vasecka, Tea Area
Second Team
JR Zoey Gerry, Madison
FR Kasey Hanson, Vermillion
SR Paige Jewett, Tri-Valley
FR Amanda Lease, Canton
SR Tabor Teel, West Central
SO Peyton Tritz, Dakota Valley
Third Team
SR Grace Bass, Dakota Valley
JR Leah Herbster, Vermillion
FR Brooke Jensen, Vermillion
SR Josslin Jarding, West Central
SR Brynn Schupner, Tea Area
SR Rachel VanNieuwenhuyzen, Sioux Falls Christian
Honorable Mention
SR Haileigh Barnhart, Dell Rapids
FR Ashley Brewer, Elk Point Jefferson
SO Mara Grant, Tea Area
SO Lauren Grinde, Tri-Valley
SO Dani Highum, Lennox
SR Drew Kuyper, Lennox
SO Audrey Nelson, Madison
FR Shelby Olseth, Canton
JR Ava Pearson, Tri-Valley
SO Jaxsyn Swift, Sioux Falls Christian
FR Kaitlyn VanRoekel, Elk Point Jefferson
SO Claire Wynja, Dell Rapids
Boys
First Team
JR Isaac Bruns, Dakota Valley
SO Porter Ihnen, Lennox
SR Cael Lundin, Tea Area
JR Braydon Pankonen, Dell Rapids
JR Randy Rosenquist, Dakota Valley
SR Charlie Ward, Vermillion
Second Team
JR Ethan Bruns, Sioux Falls Christian
SR Dillion Jackson, West Central
JR Aiden Jensen, Madison
SR Grafton Stroup, West Central
JR Jacob Vande Weerd, Canton
SR Jeff Worth, Tea Area
Third Team
SO Jack Henry, Dell Rapids
SR Jake Jensen, Vermillion
JR Easton Kempf, Elk Point Jefferson
JR Reis Kirschenman, Tea Area
SR Nathan Koole, Sioux Falls Christian
SR Brooks Nelson, Sioux Falls Christian
Honorable Mention
SR Jackson Arlt, Lennox
JR Conner Eich, Lennox
JR Jaxon Hennies, Dakota Valley
SR Jacob Krempges, West Central
SR Cory McDonald, Tri-Valley
SR Landon Ruesink, Dell Rapids
SR Nate Ricke, Madison
SO Jaxon Wingert, Dakota Valley